Vaříme v tlakovém hrnci
Tlakové hrnce byly v minulých letech velmi oblíbené, ale tehdejší technická nedokonalost a nesprávná manipulace udělala z papiňáků nebezpečné nádobí, protože se občas proslechlo, že někomu vybouchnul papiňák a potřísnil celou kuchyň. Naprostá většina těchto případů vznikla tím, že si lidé nepřečetli pořádně návod a používali tlakový hrnec nesprávným způsobem, nebo vařili v papiňáku nevhodné potraviny.
Tlakový hrnec vaří potraviny rychleji než běžný hrnec, protože využívá principu zvýšeného tlaku uvnitř hrnce během vaření. Po vypnutí vařiče zůstává potravina uvnitř zavřeného papiňáku ještě několik minut díky přetlaku v hrnci stále ve varu, a toho se dá dobře využít k doběhnutí varného procesu bez zapnutého vařiče. Například vaříme v tlakáči maso 20 minut, vypneme a konzumujeme po otevření papiňáku teplé ještě za hodinu. Když uvaříte potravinu v papiňáku a neotevřete jej, můžete dát tlakový hrnec třeba přes noc do chladnější místnosti místo do chladničky a nezkazí se, protože v tlakáči je potravina sterilizovaná jako v konzervě.
Současné tlakové hrnce - papiňáky, jsou technicky bezpečné, doplněné o nové bezpečnostní prvky. Tlusté, kovové dno některých tlakových hrnců udržuje v hrnci akumulované teplo, čímž se vaření v tlakovém hrnci stává velmi úsporným. Při koupi tlakového hrnce vybírejte modely vhodné pro váš vařič. Úspory energií při vaření v papiňáku se budou hodit každému.
Mezi nejznámější a nejprodávanější značky tlakových hrnců u nás patří tlakové hrnce Tescoma a tlakový hrnec Tefal.
Přečtěte si pečlivě návod na váš tlakový hrnec a pojďte úsporně a rychle vařit.