Vepřové vařené koleno
Vepřové vařené koleno je skvělá pochoutka na akci, oběd či večeři. Dobře uvařené a ochucené koleno kromě vegetariánů nikoho neurazí.
Základem je dlouhé pomalé vaření. Uvařené vepřové koleno musí jít dobře od kosti. Koleno se ale nesmí převařit, aby se úplně nerozpadlo.
Kolena se nejlépe vaří venku v kotlíku ale můžete je dát i doma do velkého hrnce. Před vařením kolena omyjeme a zbavíme zbytků štětin.
Do kotlíku dáme kolena a zalijeme je studenou vodou tak, aby byla celá ponořená. Přidáme pár kuliček pepře a nového koření, dva bobkové listy, do hrsti majoránky a osolíme. Soli dáme raději trochu méně a přisolíme až během vaření tak, aby vývar byl tak akorát slaný. Pokud máme doma práškový hovězí vývar (nejlépe Maggi z Makra), tak přidáme pár lžic - výrazně to zlepší chuť masa i vývaru.
Kolena přivedeme do mírného varu a táhneme cca 2 hodiny až do změknutí. Před koncem vaření přidáme do vývaru povařit listy cibule, petržele, celeru, jednu cibuli, kousek celeru, petržele a pár stroužků česneku. Zkrátka přidáme zeleninu, kterou máme po ruce kromě mrkve...
Vývar z kolen skvěle chutná s vařenými kroupy.
Po hodování se někdy stává, že nějaké vařené koleno zbude. Není nic jednodušší, než si udělat ze zbytku kolen jednoduchou tlačenku. Maso nakrájíme na kostky cca 2x2 cm. Kůže, tučné a zulcovité části kolena nakrájíme na drobněji a dáme vyvařit do zbytku vývaru, který je třeba odpařit (zahustit) aby následně vytvořil pevný sulc. Následně přidáme maso, majoránku, mletý pepř a případně sůl. Směs musí být dostatečně slaná až trochu nahořklá, jinak by byla tlačenka po vychladnutí planá.
Směs naplníme do tlačenkových střev a dobře zavážeme.
Hotové tlačenky ovaříme při mírném varu ve vodě cca 15 minut a necháme vychladnout.
A tak jsme si uvařili skvělá vepřová kolena a ještě jsme si k tomu udělali tlačenku.
Přidat komentář
Přehled komentářů